Weekend Listings, March 29-April 1st

listings@velvetropemagazine.com
 

FRIDAY l MARCH 30

Weekly

 

CLUB ABSTRACT……………………………………………………….Big Al’s Retro Experience
ALBION HOTEL……………………………………………………….Fresh Fridays Featuring Djs
APARTMENT 58………………………………………………..Dj Fleth Top 40, House, Hip-Hop
BURNS’S HOWFF………………………………………………………………….Dj Classic Rock
CAMEO………………………………………………Dj Kurtbradd and Special Weekly Guests
CENTRAL TAVERN………………………………………………………………………..Dj Xtream
CLUB RENAISASANCE……………………………………………………………… FML Fridays
COWBOYS……………………………………………Dj K-Toss & Flawless Hip Hop & Techno DALLAS……………………………………………………………………..Kix 106.7’s Big Country
EBAR……………………………………………………Top 40, Hip Hop, House, Dance, Electro
ERNIE’S ROADHOUSE……………………………………………..Open Mic with Tobey Keith
ISLAND GRILL………………….Ravin Reggae w/ Saggitarius Soundcrew and Don Reuben
JANE BOND……………………………………Dj 88 Spinning Soul, Reggae, Retro, Hip, Hop
LITTLE BEAN COFFEE BAR…………………………………..Friday Night Music Showcase
MAINLANDERS……………………………………………Sing and Dance with Matt & Krystal
NV LOUNGE………………………………………………………The Very Best in House Music
PALACE……………………………………………………..R&B Hip Hop with Dj Master Martin PHIL’S…………………………………………………………………………..Party Rock – Dj Epik
REVOLUTION…………………………………………..Feel Good Friday with Dj Glenn Knight SIDELINES………………………………………………………………..Karaoke with Rob & Teri
SQUIRREL TOOTH ALICE…………………………………………………………………………Dj
STARLIGHT…………………………………………………….Behind the Milk with Dj Charless
TJ’S ROADHOUSE………………………………………………………………….Dj Brother Pete
TRAPPER’S ALLEY……………………………………………..Animal House Dj Chris Wilson VINYL………………………………………………………………………………………….Dj Marion
WAX…………………………………………………………………..Live to Air with 91.5 the Beat

Various

 

THE ARENA…………………………………..Transit (Country)
ARGYLE ARMS………………………………………….. Lucas Stagg
BEAVER & BULLDOG (C)………………………………….. Original Copy
BIGGIES………………………………………………. Jean Marc
THE BLUEMOON…………………………………………Fred Smith
BOREALIS……………………………………………….. Jude Vadala
CAMEO…………………………………………………….. UW Dance
CAPERS………………………………………………………………. 8 Second Ride
CHRYSALIDS…………………………………………………… Youth Talent Night w/The Beautiful Church
COMMERCIAL TAVERN…………………………………………… Paul Weber and Top Hand w/ Al Widmeyer
CONRAD CENTER……………………………….. KWS: Prog Rock
DOOGIES AND PABLO’S………………………………………..Jeff & Groovy
DUKE OF WELLINGTON………………………………… Libby McGrath
EDELWEISS…………………………………………….. Ben & John
FIDDLE AND THE FIRKIN……………………………………… Karma Crush
FOX AND THE FIDDLE…………………………………… Hot Karl’s
GOOFIE NEWFIE…………………………………………… Neil Murray Trio
THE HAPPY TRAVELER………………………………….. Props
THE JAZZ ROOM……………………………………….. Big Band Theory
KIWI…………………………………………………… Matt Storch & Dennis Napper
LITTLE BEAN COFFEE BAR……………………………………. Kenny Phelps and Ryan Allen
LULU’S DINE AND DANCE………………………………………………. Erick Traplin
MANHATTANS………………………………………The Anne Power Trio
MAXWELL’S MUSIC HOUSE……………………………………. Back 2 Basics Volume 2
MCCABES (K)………………………………………………………. DJ K-Toss with 80’s Throwback
MOLLY BLOOM’S (G)…………………………………………………. Punk Night
MOLLY BLOOM’S (K)…………………………………………………. Dave’s Not Here
REVOLUTION……………………………………. Got Ass @ Revolution Nightclub
RIVER RUN CENTER……………………………………. Jude Vadala (Co-Operators Hall), Don Giovanni (Main Stage)
RUM RUNNER PUB………………………………………………….The Girly show returns
SIDELINES………………………………………………………. Shelby’s Voyage
SQUIRREL TOOTH ALICE’S…………………………………………….. DJ Karaoke
STARLIGHT…………………………………. South Rakkas Crew w/ DJ Dow Jones and DJ Charless
STAMPEDE CORRAL………………………….. Steve Frost and Common Ground
STAMPEDE RANCH………………………….. Bareback Riders
WILLIAMSBURG ARMS…………………………….. Juneyt and Craig
WOOLWICH ARMS…………………………………………. Sean Pinchin

 

SATURDAY l MARCH 31

Weekly

 

CLUB ABSTRACT……………………………………Alternative Saturdays with Big Al
ALBION HOTEL…………………………………………………………… Get the Funk Out
APARTMENT 58……………………………………………………… Dj Tony C Party Mix
ATMOSPHERE……………………………………………… SKENE House, Garage Synth
CAMEO………………………………………………………………………… Play Saturdays
CAESER MARTINI’S………………………………………………. Sophisticated Saturdays
CENTRAL TAVERN…………………………………………………………………. Karaoke
COWBOYS…………………………………………………………………. Country Rock Djs
DALLAS………………………………………………………………………………….. Dj Dani

EBAR……………………………….. Classics, Hip Hop, Dance with Spenny Ruckspin
ELEMENTS……………………………………………………………… Progress Saturdays
THE FLYING DOG……………………………………………………………… Live Dj (21+)
ISLAND GRILL……………………………………………………Latin Salsa w/ DJ Junior
JANE BOND……………………………………………………………………………… Live Dj
KENNY’S………………………………………….. Jam with Corner Pocket Blues Band
PALACE ……………………………………………..Pure Live to Air with 91.5 the Beat
PHIL’S ………………………………………Ladies Night – Electro with Dj Ruby Shoes
REVOLUTION………………………………………………………………. Dj Glenn Knight
STARLIGHT……………………………………………………Global Warming with Dj 88
TJ’S………………………………………………………………………………………… Live Dj
VAN GOGH’S EAR………………………………………. 2nd Floor – Dj Nitrous Top 40

 

Various

 

THE ARENA…………………………………..Transit (Country)
ARGYLE ARMS………………………………………….. Outside Cirlce , First Name Basis
BEAVER & BULLDOG (C)………………………………….. Scotty and Ash
BETA…………………………………………………………………….. Dekoze
BIGGIES………………………………………………. Open Jam w/ Time Hat
THE BLACK BADGER …………………………………………… Ties that Bind
THE BLUEMOON………………………………………… Fred Smith
BURNS HOWFF………………………………………………….. Electric
CAFÉ PYRUS…………………………………………… Art Opening: Hearts and Champions
CHRYSALIDS…………………………………………………… Marshall Presents Supernova Band on the Run
CLUB RENNAISSANCE……………………………… Relapse Party
COMMERCIAL TAVERN…………………………………………… Paul Weber and Top Hand w/ Al Widmeyer
DOOGIES AND PABLO’S………………………………………..City Boys
DUKE OF WELLINGTON………………………………… Ryan Brohman Trio
EDELWEISS………………………………………………….Bell Captains, Coney Hatch
EMBASSY……………………………………………………….. Velvet Rope Magazine 24 Hour Concert
FIDDLE AND THE FIRKIN………………………………………The James Knoll’s Band
FOX AND THE FIDDLE…………………………………… The News
FRAT BURGER…………………………………….. Daddy Long Legs Live
GOOFIE NEWFIE…………………………………………… Open Jam w/ The Realtors
THE HAPPY TRAVELER………………………………….. Props
THE JAZZ ROOM………………………………………..Aubrey Dayle Quartet
LITTLE BEAN COFFEE BAR…………………………………….Conestoga College Battle of the Bands
LULU’S DINE AND DANCE………………………………………………. Erick Traplin
MANHATTANS…………………………………….. Cara Matthew Trio
MAXWELL’S MUSIC HOUSE……………………………………. Ten Second Epic, The Dangerous Summers
MCCABES (K)………………………………………………………. DJ K-Toss with Top 40’s
MOLLY BLOOM’S (G)…………………………………………………. Homemade Jam
MOLLY BLOOM’S (K)…………………………………………………. Dan the Acoustic Rooster
RIVER RUN CENTER…………………………………….The Stampeders
SQUIRREL TOOTH ALICE’S…………………………………………….. Don Fawshuk
STAMPEDE CORRAL………………………….. Steve Frost and Common Ground
STAMPEDE RANCH………………………….. Bareback Riders
WILLIAMSBURG ARMS…………………………….. Jesse Webber
WOOLWICH ARMS…………………………………. Sean Pinchin

 

SUNDAY l APRIL 1

Weekly

 

ALBION HOTEL…………………………………………………………….Any Given Sundays
BLUEMOON………………………………………………………………………………..Karaoke
BOBBY O’BRIEN’S (K)…………………………………………………………..Paul MacLeod
DOOGIES…………………………………………………………………….Open Mic with Dave
FAILTE………………………………………………………………………………Almost Serious
FOX AND THE FIDDLE (W)…………………………………………………Steven Branchaud
GRAND RIVER HOTEL………………………………………………………Karaoke with Matt
ISLAND GRILL…………………………….Sweet Sundays: Roots Reggae and Dancehall
JIMMY JAZZ……………………………………………………….Open Stage with Nate Coles
LITTLE BEAN COFFEE BAR…………………………………………………Alysha Brillinger
PHIL’S……………………………………………………………….Video Retro w/Dj Whitegold
SIDELINES………………………………………………………….Karaoke with Rob and Teri

Various

 

THE ARENA…………………………………..Rollin & Tumbling (Blues)
EMBASSY……………………………………………………….. Velvet Rope Magazine 24 Hour Concert
RIVER RUN CENTER…………………………. GSO – French Masters (Main Stage)
JIMMY JAZZ………………………………………… Elos Arma W/ Stuck On Planet Earth
LITTLE BEAN COFFEE BAR……………………………………. Miss Angel & The Homewreckers, Johnny Stuart/ Simon Lewis/Todd Donald
MANHATTANS…………………………………Hammerton and Wagler Duo
MAXWELL’S MUSIC HOUSE……………………………………. Ten Second Epic, The Dangerous Summers

%d bloggers like this: